Petroleum News

Čistý zisk českej energetickej skupiny ČEZ vzrástol v minulom roku o 30 % na 19 miliárd Kč (747,09 milióna eur). Podľa firmy sa pod rast podpísal najmä predaj akcií MOL. Výrazne sa však zvýšila aj výroba elektriny z jadra, na druhej strane ale vzrástli aj náklady na emisné povolenky. Informovala o tom agentúra TASR.
Poľský plynárenský koncern PGNiG zaznamenal za minulý rok rekordný čistý zisk. Informoval o tom výkonný riaditeľ spoločnosti Piotr Wozniak.
Protekcionistická obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže spomaliť rast globálnej ekonomiky a utlmiť dopyt po rope, varovala v stredu Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Informovala o tom agentúra TASR.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa rozpadá na dva tábory po viac ako roku jednotného postoja. Na jednej strane je Saudská Arábia, ktorá chce, aby sa ceny ropy pohybovali na úrovni 70 USD (56,95 eura) za barel (1 barel = 159 litrov) alebo vyššie, a na druhej strane je Irán, ktorý chce, aby komodita stála okolo 60 USD/barel. Informovala o tom agentúra TASR.
Nedávny verdikt Štokholmskej arbitráže, ktorý rozhodol dlhoročný plynový spor medzi Ruskom a Ukrajinou, môže poškodiť Slovensko. Ak Rusko prestane využívať prepravnú trasu plynu cez Ukrajinu, Slovensko na tom finančne stratí. V diskusnej relácii na Tablet.TV to povedal analytik Energie pre vás Jozef Badida. Informáciu priniesla agentúra TASR.
Gazprom sa v plynovom spore s Ukrajinou odvolal proti rozhodnutiu arbitrážneho súdu, uviedla v utorok ruská tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na zástupcu predsedu predstavenstva ruského koncernu Alexandra Medvedeva. Informovala o tom agentúra TASR.
Česká automobilka Škoda Auto sa pripravuje na neodvratný koniec dieselových motorov a nástup elektromobilov. Chce investovať 2 miliardy eur do elektromobility a digitalizácie. "Je to najväčší investičný program v histórii Škody," uviedol v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt predseda predstavenstva Škody Bernhard Maier. Informovala o tom agentúra TASR.
Na sklonku februára uplynulo štvrťstoročie od založenia ruského štátneho energetického koncernu Gazprom. Informovala o tom agentúra TASR.
Nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová naďalej požaduje technickú prestavbu starších dieselových áut, aby sa zabránilo zákazu ich vjazdu do miest. Informovala o tom agentúra TASR.
Medzi Kyjevom a Moskvou vypukol nový spor za plyn. Ruský plynárenský koncern Gazprom totiž oznámil, že neobnoví Ukrajine dodávky plynu, na čo ukrajinský Naftogaz reagoval, že bude od Gazpromu požadovať kompenzácie. Informovala o tom agentúra TASR.