Petroleum News

Produkcia ropy v USA minulý týždeň prvýkrát v histórii krajiny dosiahla 11 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne, uviedlo v stredu americké ministerstvo energetiky. Motorom rastu je pokračujúci boom v oblasti ťažby z bridlíc. Informovala o tom agentúra TASR.
Európskej komisii (EK) sa po dlhšom úsilí podarilo dostať za rokovací stôl zástupcov Ruska a Ukrajiny a dohodnúť sa s nimi na otvorení trojstranného procesu rokovaní, ktoré majú zaistiť tranzit ruského plynu cez Ukrajinu aj po skončení roku 2019. Pre TASR to uviedol podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Francúzska ropná spoločnosť Total plánuje predať tretinu zo svojho podielu v ložisku plynu Laggan Tormore a spolu s ním aj ďalšie aktíva v britskej oblasti Severného mora. Total očakáva, že predaj mu vynesie okolo 1,5 miliardy USD (1,29 miliardy eur). Informovala o tom agentúra TASR.
USA sú na ceste k prekonaniu Saudskej Arábie a Ruska v ťažbe ropy a získať tak titul najväčšieho globálneho producenta, prvýkrát od 70. rokov. Najnovšia prognóza amerického Úradu pre energetické informácie predpokladá rast ťažby v budúcom roku na 11,8 milióna barelov denne. Informovala o tom agentúra TASR.
Novozvolený mexický prezident Andrés Manuel López Obrador chce do troch rokov ukončiť súčasný vysoký dovoz palív do Mexika a zároveň posilniť produkciu a spracovanie ropy na domácom trhu. Informovala o tom agentúra TASR.
Európska únia je pripravená finančne podporiť ukrajinský fond pre energetickú efektívnosť. Uviedol to v pondelok v rámci summitu EÚ - Ukrajina podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Informovala o tom agentúra TASR.
Venezuela dostane od Čínskej rozvojovej banky úver vo výške 250 miliónov USD (214,32 milióna eur) na podporu ropnej produkcie. Uviedlo to v týchto dňoch venezuelské ministerstvo financií. O téme informovala agentúra TASR.
Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) schválila v stredu úver na výstavbu plynovodu Trans Adriatic Pipeline (TAP), ktorý bude zabezpečovať dodávky plynu zo strednej Ázie do Európy. Náklady na projekt sa odhadujú na 4,5 miliardy eur. Informovala o tom agentúra TASR.
Saudská Arábia by mohla zvýšiť produkciu ropy až o 2 milióny barelov denne (1 barel = 159 litrov). Uviedol to cez víkend americký prezident Donald Trump po tom, ako telefonoval so saudskoarabským kráľom Salmánom. Informovala o tom agentúra TASR.
Ruský plynárenský koncern Gazprom očakáva, že tento rok vyvezie do Európy nové rekordné množstvo plynu. Uviedol to v závere týždňa šéf spoločnosti Alexej Miller, ktorý zároveň dal najavo, že dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA nepredstavuje pre Gazprom veľkú konkurenciu. Informovala o tom agentúra TASR.