Petroleum News

Jeden človek zahynul a ďalších najmenej 18 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu plynového terminálu spoločnosti OMV, ku ktorému došlo v blízkosti dolnorakúskej obce Baumgarten an der March neďaleko slovensko-rakúskych hraníc. Informovala o tom agentúra TASR.
Amerika má nového "kráľa" emisií. Prvýkrát za 40 rokov už nie sú elektrárne najväčším zdrojom skleníkových plynov v USA. Toto pochybné prvenstvo teraz patrí odvetviu dopravy - autám, kamiónom, lietadlám, vlakom a lodiam. Za touto zmenou však nie je zvýšenie produkcie emisií v doprave, ale ekologickejšia výroba elektriny. Informovala o tom agentúra TASR.
Energetický koncern Gazprom v tomto roku vytvorí rekord v exporte zemného plynu. Šéf koncernu Alexej Miller uviedol, že jeho vývoz dosiahne 192 miliárd kubických metrov (m3). Informovala o tom agentúra TASR.
Vedenie Severného prúdu 2 (Nord Stream 2), dcéry Gazpromu, si je isté, že sa napriek novým právnym prekážkam výstavba plynovodu z Ruska do Nemecka začne presne v plánovanom termíne a tiež sa v ňom aj dokončí. Informovala o tom agentúra TASR.
Spolu 95 krajín a medzinárodných organizácií má záujem na otvorení novej etapy vo fungovaní Medzinárodnej energetickej charty (IEC). Uviedol pre TASR generálny tajomník tejto organizácie Urban Rusnák po skončení zasadnutia 28. Konferencie Energetickej charty v Ašchabade.
Francúzsky ropný a plynárenský gigant Total sa dohodol na predaji svojich podielov v dvoch nórskych ropných poliach domácej spoločnosti Statoil za 1,45 miliardy USD (1,22 miliardy eur) po tom, ako v auguste získal dánsku ropnú firmu Maersk Oil. Informovala o tom agentúra TASR.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Rusko vytvorili náčrt dohody o predĺžení zníženia produkcie do konca budúceho roka. Obe strany však ešte stále dopracovávajú kľúčové detaily, uviedla agentúra TASR.
V Saudskej Arábii má za 20 miliárd USD (16,84 miliardy eur) vzniknúť gigantický priemyselný komplex. Informovala o tom agentúra TASR.
Energetická bezpečnosť Slovenska vyzerá lepšie ako pred pár rokmi. Skonštatoval to podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič v rámci príprav EK na oficiálnu prezentáciu 3. správy o stave Energetickej únie, ktorá sa zameriava na situáciu každej členskej krajiny EÚ. Informovala o tom agentúra TASR.
Jednou z dôležitých súčastí agendy Ministerstva hospodárstva (MH) SR je aj podpora obnoviteľných zdrojov energie (OZE). V rámci implementácie klimaticko-energetického balíčka EÚ sa SR zaviazala, že do roku 2020 musí zvýšiť podiel OZE na svojej energetickej spotrebe na 14 %. Uviedol to v Bratislave na konferencii o energetických úsporách a možnostiach decentralizovanej energetiky "Moderné trendy v európskej energetike" šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD). Informovala o tom agentúra TASR.