Petroleum News

Snaha globálnych producentov ropy o obmedzenie ťažby pomáha urýchliť návrat rovnováhy medzi ponukou a dopytom na trh. Vyhlásil to generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Informovala o tom TASR.
Ruský ropný koncern Rosnefť podpísal s predstaviteľmi irackého Kurdistanu dohodu o rozvoji piatich ropných ložísk, pričom investícia sa odhaduje na 400 miliónov USD (340,45 milióna eur. Informovala o tom agentúra TASR.
Ceny ropy vzrástli, pričom cena Brentu sa posunula k hranici 58 USD a cena americkej ľahkej ropy WTI k hranici 52 USD za barel (159 litrov). Pod rast sa podpísali obavy trhov z obnovenia sankcií USA voči Teheránu, ako aj konflikt v Iraku. Čiastočne ich podporil aj pokles počtu aktívnych ropných vrtov v USA. Informovala o tom agentúra TASR.
Solárne zdroje sú v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE) cestou do budúcnosti pre Slovensko. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý je zodpovedný za Energetickú úniu. Budúcnosť má podľa neho aj vodná energia. Informovala o tom agentúra TASR.
Na pôde Európskej komisie (EK) sa uskutočnilo stretnutie na vysokej úrovni zamerané na vývoj a výrobu batérií v Európe, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia európskeho priemyslu, členských štátov EÚ a Európskej investičnej banky (EIB). Seminár o batériách hostil podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Informovala o tom agentúra TASR.
Budúcnosť Európy v energetickej oblasti je aj v spolupráci na akademickej úrovni. Týmito slovami ocenil poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH) spoluprácu troch univerzít zo Slovenska, Českej republiky a Poľska, ktoré v stredu na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ pripravili konferenciu "Energia pre budúcnosť: Energia 4.0.". Informovala o tom agentúra TASR.
Najväčší ruský producent ropy Rosnefť chce zvýšiť svoje dodávky do Číny cez Kazachstan až na 18 miliónov ton (t) ročne z približne 10 miliónov t v tomto roku. Uviedli to dnes tri zdroje z ropného priemyslu. Informovala o tom agentúra TASR.
Americké ropné spoločnosti takmer po dvoch mesiacoch prvýkrát zvýšili v závere septembra počet aktívnych ropných vrtov o šesť. Celkový počet vrtov v USA dosiahol 750.
Irán podľa agentúry Reuters zvýšil v septembri v porovnaní s augustom dennú ťažbu ropy o 20.000 barelov (1 barel = 159 litrov) na 3,81 milióna barelov. Od vstupu dohody o obmedzení ťažby komodity do platnosti, ktorú schválili členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej nečlenovia v roku 2016, iránska ťažba vzrástla o 103.000 barelov denne (b/d). Informovala o tom agentúra TASR.
Ceny ropy vzrástli o viac než dolár, pričom cena Brentu sa dostala na vyše 2-ročné maximum. Trhy do veľkej miery ovplyvnili hrozby Turecka, že zablokuje dodávky ropy z irackého Kurdistanu do svojich prístavov. Informovala o tom agentúra TASR.