Petroleum News

Prepravná plynárenská spoločnosť Eustream sa pripravuje na vyššie využitie vodíka v EÚ. V najbližších rokoch chce firma overiť možnosti prepravy čistého vodíka alebo jeho zmesi so zemným plynom v plynovodnom potrubí. Informovala o tom agentúra TASR.
Ceny ropy vzrástli na nové 13-mesačné maximá po tom, ako Spojené štáty oznámili, že produkcia ropy v krajine výrazne klesla. Správu priniesla agentúra TASR.
Britsko-holandský ropný a plynárenský koncern Royal Dutch Shell oznámil, že zredukuje rozsah prieskumu v Nórsku. V budúcnosti sa v tejto krajine sústredí na produkciu zemného plynu a možno aj veternú energiu z turbín na mori. Informovalo o tom nórske ministerstvo pre ropu a energetiku. Správu priniesla agentúra TASR.
Petrochemická skupina MOL, do ktorej patrí aj bratislavská rafinéria Slovnaft, zaznamenala vlani pokles zisku pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) o 16 % na 2,05 miliardy USD (1,696 miliardy eur), čo presahuje poslednú očakávanú úroveň približne 1,9 miliardy USD. Správu priniesla agentúra TASR.
Španielska ropná spoločnosť Repsol vo štvrtok oznámila, že v 4. kvartáli aj za celý rok 2020 zaznamenala zisk, pričom všetky jej divízie dosiahli kladné výsledky napriek zložitému prostrediu v dôsledku globálnej zdravotnej krízy. Informovala o tom agentúra TASR.
Odhaduje sa, že mráz znížil produkciu ropy v USA o viac než 2 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Najchladnejšie počasie za 30 rokov totiž spôsobilo nečakané problémy s ťažbou v kľúčových producentských štátoch, ktoré nie sú zvyknuté na takéto mrazy. Správu priniesla agentúra TASR.
Ruský energetický gigant Gazprom oznámil pokles vývozu do Európy v roku 2020, keď sa dopyt v energetickom priemysle aj ceny znížili v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Správu priniesla agentúra TASR.
Ruský ropný koncern Rosnefť sa na konci vlaňajška vrátil do čiernych čísel a signalizoval, že môže vyplatiť dividendy za minulý rok. Informovala o tom agentúra TASR.
Svetový trh s ropou zostáva krehký, a to aj napriek nedávnemu oživeniu jej cien. Dôvodom sú prísnejšie blokády s cieľom obmedziť šírenie nákazlivejších mutácií nového koronavírusu. Uviedla to vo štvrtok vo svojej správe Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) so sídlom v Paríži. Správu priniesla agentúra TASR.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) verí, že globálny dopyt po rope tento rok vzrastie aj napriek koronakríze. Informovala o tom agentúra TASR.