Čerpacie stanice v Taliansku musia zverejňovať priemerné ceny pohonných látok

(TASR) - Čerpacie stanice v Taliansku musia od 1. 8. povinne zverejňovať okrem vlastných cien pohonných látok aj regionálne a celoštátne priemerné ceny benzínu a nafty. Cieľom je podľa vlády zvýšiť transparentnosť a pomôcť spotrebiteľom vyhnúť sa plateniu predražených cien. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
        Vyhlášku o transparentnosti vydala talianska vláda už koncom marca. Ministerstvo obchodu odteraz monitoruje ceny benzínu a nafty v jednotlivých regiónoch namiesto týždennej na dennej báze a zverejňuje ich na svojej webovej stránke. Každý spotrebiteľ si teraz bude môcť skontrolovať, či neplatí nadpriemernú cenu a zabráni sa aj špekuláciám s cenami pohonných látok, uviedol minister obchodu Adolfo Urso.
        Podľa nového nariadenia sa na diaľniciach musia uvádzať celoštátne priemerné ceny a na všetkých ostatných čerpacích staniciach regionálne. V utorok sa cena benzínu v Taliansku v priemere pohybovala na úrovni 1,984 eura za liter, liter nafty stál 1,854 eura. 
        V Taliansku sa o zvýšení cien benzínu diskutuje už dlhší čas. Ich výrazný nárast bol zaznamenaný najmä v posledných dvoch týždňoch, pričom v niektorých regiónoch sa cena litra benzínu dostala nad hranicu dvoch eur.