Dcérska firma Gazpromu podala žalobu na Deutsche bank a Commerzbank

(TASR) - Firma RusChimAljans, dcérska spoločnosť ruského plynárenského koncernu Gazprom, podala žalobu na nemecké banky Deutsche Bank a Commerzbank. Poukázali na to dokumenty ruského arbitrážneho súdu v Petrohrade, podľa ktorých firma žiada od bánk kompenzácie v prepočte takmer 320 miliónov eur. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
        RusChimAljans, v ktorej Gazprom kontroluje 50-percentný podiel, žiada podľa dokumentov doručených arbitrážnemu súdu Petrohradskej a Leningradskej oblasti od nemeckých bánk približne 31 miliárd rubľov (319,4 milióna eur). Od Deutsche Bank požaduje viac než 22 miliárd a od Commerzbank vyše 8 miliárd rubľov. Viac podrobností nezverejnili.
        Ten istý súd v januári tohto roka rozhodol o zmrazení majetku nemeckého výrobcu technických plynov Linde. Hodnota aktív predstavovala takmer 500 miliónov USD (458,93 milióna eur). Súd aj vtedy rozhodol na žiadosť firmy RusChimAljans, ktorá rozširuje plynárenský komplex v pobaltskom prístave Usť-Luga.
        V roku 2021 totiž Linde a Renaissance Heavy Industries podpísali zmluvu o výstavbe tretej linky v komplexe na výrobu skvapalneného zemného plynu v prístave Usť-Luga. Firma Linde však pred rokom informovala, že pre sankcie Európskej únie voči Rusku za inváziu na Ukrajinu práce na projekte pozastavila.