Druhé kolo spoločných nákupov plynu EÚ sa začne 26. júna

(TASR) - Európska komisia (EK) v Bruseli informovala o pokroku v oblasti spoločných nákupov plynu v Európskej únii (EÚ). Predajcovia plynu sa môžu spojiť s kupujúcimi z EÚ prostredníctvom platformy na nákup plynu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.
        Prvé rokovania o zmluvách už prebiehajú. Podpredseda EK Maroš Šefčovič oznámil začiatok druhého kola spoločných nákupov plynu na 26. júna. Záujemcovia o plyn potom budú môcť predložiť svoje požiadavky na dodávky plynu v období od augusta 2023 do marca 2025. Podľa Šefčoviča je za tým snaha vyhovieť nákupnému správaniu energeticky náročných priemyselných odvetví, ktoré si zaobstarávajú plyn na dlhšie obdobie.
 
        "Poučili sme sa z prvého kola a prijali zlepšenia, aby sme ešte viac priemyslu uľahčili jeho participáciu a zvýšili efektívnosť spoločných nákupov," povedal novinárom podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. Vzhľadom na úspech platformy by sa v nej malo pokračovať, uviedol Šefčovič. Oznámil zámer spustiť podobné spoločné projekty aj pre iné strategické tovary. Ako príklad uviedol vodík a kritické suroviny.
     
        Krajiny EÚ sú povinné využívať spoločnú platformu pre minimálne 15 % svojich národných cieľov pre skladovanie plynu, čo je približne 13,5 miliardy kubických metrov plynu ročne. Ciele pre skladovanie plynu a spoločné obstarávanie plynu boli dohodnuté v roku 2022 ako núdzové opatrenia proti energetickej kríze vyvolanej ruskou agresiou proti Ukrajine. Ich cieľom je obmedzenie volatility cien, zabezpečenie dodávok energie a využitie spoločnej trhovej sily Európy.