Rosnefť chce zvýšiť dodávky ropy do Číny, môže pritom znížiť jej tok do Európy

Najväčší ruský producent ropy Rosnefť chce zvýšiť svoje dodávky do Číny cez Kazachstan až na 18 miliónov ton (t) ročne z približne 10 miliónov t v tomto roku. Uviedli to dnes tri zdroje z ropného priemyslu. Informovala o tom agentúra TASR.

      Takýto veľký nárast môže výrazne odčerpať tok ropy do Európy, a to v čase, keď Rusko a ďalší veľkí producenti obmedzujú ťažbu v rámci dohody, ktorej cieľom je podporiť rast cien čierneho zlata.
      "Igor Sečin (šéf Rosnefti) by rád zvýšil dodávky ropy do Číny na 13 miliónov t ročne s možnosťou ďalšieho nárastu na 18 miliónov t," povedal zdroj oboznámený s plánmi spoločnosti a dodal, že ešte nebolo prijaté žiadne rozhodnutie na vládnej úrovni. A nespresnil, kedy približne dôjde k zvýšeniu dodávok.
      "To by znamenalo výrazné zníženie dodávok ropy do Európy," dodal zdroj.
      Rosnefť na otázky novinárov neodpovedal. Kazachstanské ministerstvo energetiky v tejto súvislosti uviedlo, že Rosnefť oficiálne nepožiadal o zvýšenie tranzitných objemov do Číny.
      Rusko v posledných rokoch neustále zvyšuje export ropy do Číny, v snahe stať sa hlavným dodávateľom komodity v tejto ázijskej krajine. Tento rok plánuje Rosnefť dodať Číne rekordných 40 miliónov t ropy.
      V auguste Rusko porazilo Saudskú Arábiu, a stalo najväčším dodávateľom ropy do Číny, pretože nezávislé rafinérie zvýšili nákupy a aj štátne rafinérie odobrali viac ropy.