Trhy dúfajú v uzavretie dohody s Gréckom

Ceny ropy vzrástli 10. júla 2015 po tom, ako trhy začali dúfať, že grécka kríza by sa mohla nakoniec vyriešiť a navyše, podporil ich aj ďalší rast čínskych akcií. Podľa analytikov však s výraznejším rastom cien ropy počítať nemožno, nakoľko zásoby a produkcia zostávajú naďalej na vysokej úrovni. Informovala o tom agentúra TASR.

Grécka vláda zaslala 9. júla 2015 medzinárodným veriteľom požadovaný návrh reforiem a splnila tak podmienku na uzatvorenie dohody o ďalšej pomoci. Zvýšili sa tým šance, že dohoda by sa mohla uzatvoriť v najbližších dňoch, keď sa v Bruseli zídu lídri štátov Európskej únie (EÚ).

Navyše, čínsky index CSI300 vzrástol viac než o 5 %, pokračujúc tak v raste, ktorý nastúpil po rozhodnutí Pekingu prijať opatrenia na podporu trhu. To zastavilo prepad akcií, ktoré od polovice júna zaznamenali pokles už o 30 %. Aj napriek zlepšeniu situácie na čínskom akciovom trhu analytici tvrdia, že ekonomický rast Číny sa aj naďalej spomaľuje. Na druhej strane, aj keď celkový dopyt po komoditách v krajine sa oslabuje, dopyt po rope by podľa analytikov mal zostať na vysokej úrovni.

Okrem vývoja v Grécku a Číne trhy vyčkávajú aj na to, či sa svetovým veľmociam a Iránu podarí dospieť ku kompromisu v súvislosti s iránskym jadrovým programom. Ak by sa tak stalo, sankcie voči Iránu sa uvoľnia a krajina sa bude môcť v plnej miere vrátiť na ropný trh. To by zatlačilo na ceny ropy.