Petroleum News

(TASR) - Uzbekistan bude prvýkrát vo svojej histórii dovážať zemný plyn z Ruska. Táto stredoázijská krajina totiž čelí energetickej kríze, uviedli tamojšie úrady. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
(TASR) - Európska únia (EÚ) pripravuje plán na zavedenie cenového stropu na ruskú naftu vo výške 100 USD (91,78 eura) za barel (159 litrov). Uviedli to zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
(TASR) – Čistý zisk pološtátneho prepravcu plynu eustream sa za uplynulých päť mesiacov znížil k 31. decembru 2022 na 17 miliónov eur zo 131 miliónov eur dosiahnutých za porovnateľné obdobie roka 2021. Pokles je tak vo výške 87 %. Pokiaľ by parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej a schválil zákon o dani z osobitej stavby, spoločnosť by za toto obdobie skončila v strate 38 miliónov eur, uviedol na tlačovej konferencii člen predstavenstva spoločnosti Miroslav Bodnár.
(TASR) - Význam Azerbajdžanu z pohľadu Európy v dôsledku ťažkej energetickej krízy stúpol, vyhlásil v Budapešti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó po schôdzke s azerbajdžanským ministrom hospodárstva Mikailom Džabbarovom. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
(TASR) - Aj keď zavedenie solidárneho príspevku vyplýva z nariadení EÚ, zdanenie v aktuálnej výške Slovnaft odmietol a zvažuje podanie žaloby na arbitrážny súd.
(TASR) - Námorný vývoz ropy z Ruska sa v strede januára znížil po prudkom náraste v predchádzajúcich siedmich dňoch. Príjmy Moskvy na financovanie vojny na Ukrajine tak dosiahli najnižšiu úroveň od začiatku invázie vlani vo februári. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
(TASR) – Talianska spoločnosť Eni a alžírsky Sonatrach podpísali dve dohody o budúcich projektoch v oblasti dodávok energie, energetickej transformácie a dekarbonizácie. Oznámila to talianska energetická skupina. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
TASR) - Japonsko zvýšilo vlani dovoz ropy o takmer desatinu a prvýkrát za posledné desaťročie zaznamenal dovoz ropy do ostrovnej krajiny za celý rok rast. Zatiaľ čo však objem ropy vzrástol o menej než 10 %, hodnota dovozu tejto komodity vyskočila takmer dvojnásobne na rekordnú úroveň. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
(TASR) - Nadnárodný koncern SLB oznámil za posledný kvartál minulého roka prudký rast zisku. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021 dosiahol takmer dvojnásobok. Prispeli tomu vysoké ceny ropy a plynu, čo zvýšilo aktivitu firiem v ťažobnom sektore. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a portálu RTTNews.
(TASR) - Saudská Arábia chce znížiť svoju závislosť od príjmov z ropy. Arabské kráľovstvo zároveň uviedlo, že USA aj Čína sú preň veľmi dôležitými obchodnými partnermi a chce podporiť vzájomnú komunikáciu. Vyhlásili to v stredu na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose saudskoarabský minister financií Muhammad Džadaán a minister hospodárstva Faisal al-Ibrahim. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.