Maďarský MOL vytýka chorvátskemu JANAF-u predraženú prepravu ropy

(TASR) - Maďarská ropná spoločnosť MOL, ktorej integrovanou súčasťou je aj slovenský Slovnaft, vydala vyhlásenie, v ktorom kritizuje pretrvávanie neúmerne vysokej cenu prepravy ropy ropovodom Adria. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

        Podľa MOL-u si chorvátsky prevádzkovateľ ropovodu účtuje za svoje služby neprimerane vysokú a nespravodlivú cenu. JANAF v posledných rokoch výrazne zvýšil ceny svojich služieb, ktoré sú preto niekoľkonásobne vyššie ako európska referenčná cena, píše maďarská ropná spoločnosť.

        MOL dodal, že už dlho skúma a analyzuje dôvody extrémne vysokej kompenzácie, ale zatiaľ nenašiel prijateľné vysvetlenie ceny uplatňovanej spoločnosťou JANAF od roku 2023.
        Keďže podľa MOL-u nárast ďaleko prevýšil tempo rastu cien energií v Európe, zdá sa byť opodstatnené predpokladať, že JANAF zneužíva situáciu vytvorenú vojnou medzi Ukrajinou a Ruskom na dosiahnutie zisku, zdôraznil MOL.
        "V čase krízy sa teda JANAF namiesto solidarity s ostatnými štátmi v regióne rozhodol využiť na zvýšenie svojho zisku skutočnosť, že Česká republika, Maďarsko a Slovensko sú vnútrozemskými štátmi, ktorých rafinérie sú vysoko závislé od jadranského ropovodu. Tá je pre nich jedinou životaschopnou alternatívou k ruskej rope," píše sa v dokumente MOL-u.
        Rafinérie Slovnaft a MOL sa po viac ako ročných rokovaniach vlani 23. mája dohodli s chorvátskou spoločnosťou JANAF na poplatku za používanie ropovodu Adria a uzatvorili zmluvu o preprave ropy, ktorá je pre Slovensko strategicky dôležitá. Kontrakt je však dohodnutý iba na jeden rok a cena za prepravu niekoľkonásobne prekračuje štandardnú výšku poplatkov v EÚ, informoval vtedy hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
        "Spoločnosť JANAF súhlasila pre Slovnaft a MOL len s jednoročným kontraktom s pomerne vysokou cenou za prepravu ropy. To znamená, že Slovnaft a MOL budú platiť niekoľkonásobne vyššie poplatky v porovnaní s primeraným štandardom v EÚ. Slovnaft, ako aj MOL nemali inú možnosť, ako dohodu akceptovať, keďže ropovod Adria zohráva dôležitú úlohu v bezpečnosti alternatívnych dodávok ropy pre región strednej a východnej Európy," uviedol Molnár.
        Slovnaft potrebuje v súlade so sankciami EÚ voči Rusku vyrábať naftu, benzín a ďalšie produkty z alternatívnej neruskej ropy, aby uspokojil dopyt z Česka, Rakúska a Poľska. Slovenská rafinéria je totiž jediným exportérom v regióne, keďže okolité krajiny nie sú v produkcii palív sebestačné. Jedinou cestou, ako alternatívnu ropu dopraviť na Slovensko, je cez ropovod Adria a morský prístav Omišalj, ktoré kontroluje spoločnosť JANAF.
        Ropovod Adria aktívnejšie Slovnaft začal využívať od februára minulého roka, keď vstúpili do platnosti sankcie na vývoz produktov z ruskej ropy. Slovnaft, ako aj MOL sa však domnievajú, že súčasná dohoda nevytvára trvalé a konkurencieschopné základy pre bezpečnosť dodávok ropy cez ropovod Adria na Slovensko. To môže v budúcnosti vyvolávať obavy o bezpečnosť dodávok palív v širšom regióne strednej a východnej Európy.