Saudská Arábia vo februári zníži kľúčové ceny ropy pre kupujúcich

(TASR) - Saudská Arábia vo februári zníži kľúčové ceny ropy pre kupujúcich vo všetkých regiónoch vrátane svojho hlavného ázijského trhu v dôsledku oslabenia dopytu. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

        Spotreba ropy zvyčajne počas februára a marca klesá, pričom rafinérie využívajú toto obdobie na odstávku pre pravidelnú údržbu niektorých zariadení.

        Silná globálna ponuka vrátane dodávok ropy z USA zároveň zvyšuje pravdepodobnosť prebytku, ktorý prinútil producentov z aliancie OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom predĺžiť ťažobné obmedzenia aj na tento rok.
        Saudský štátny producent Saudi Aramco znížil cenu februárových dodávok svojej ropy Arab Light do Ázie o 1,50 až 2 USD na barel (159 litrov) oproti referenčnej hodnote. To je viac ako zľava 1,25 USD (1,14 eura) na barel, ktorú očakávali rafinérie a obchodníci. Aramco znížilo tiež všetky ceny za februárové dodávky do severozápadnej Európy, Stredomoria a Severnej Ameriky.
        Globálne ceny ropy v roku 2023 klesli. Trh zatiaľ "pokrčil plecami" nad vojnou medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas a stupňujúcim sa napätím na Blízkom východe, keďže útoky jemenských povstalcov na lode v Červenom mori zatiaľ neviedli k prerušeniu dodávok ropy.
        Skupiny OPEC+ chce znížením svojej ťažby zabrániť tiež hromadeniu ropy v skladoch, pričom sa obáva, že spomalenie ekonomiky obmedzí globálny dopyt.